Bezpieczeństwo w praktyce czyli finansowany przez Ministerstwo Nauki edukacyjny projekt Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Weźmie w nim udział ponad 200 uczniów rzeszowskich szkół podstawowych. A zajęcia poprowadzą między innymi policjanci, strażacy, prawnicy i kryminolodzy. Odbyły się już pierwsze, a wszystko w ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.

Zajęcia w niczym nie przypominają lekcji. I to zdaniem ich uczestników ich największy plus.

- Jak tutaj przychodzimy to nie siedzimy w ławkach jak w szkole i nie uczą nas suchej teorii i nie ma sprawdzianów.

- Tutaj to możemy poczuć na własnej skórze możemy to zobaczy.

- Te zajęcia są naprawdę fajne, możemy dowiedzieć się więcej rzeczy. Możemy porozmawiać na żywo z policjantami, ze strażą pożarną.


I o to właśnie chodzi aby poważne tematy przekazać z formie zabawy, warsztatów czy jak dziś - wspólnego rozwiązywania krzyżówki A główny temat wszystkich zajęć to bezpieczeństwo. Żeby młodzi ludzie wiedzieli jakie są zagrożenia, w jaki sposób zachować się w sytuacjach kryzysowych na przykład pożaru albo gdy staną się świadkiem przestępstwa.

W zajęciach udział wezmą uczniowie klas od 3 do 6 dwóch rzeszowskich szkół, które zdecydowały się na udział w projekcie. W planie są między innymi zajęcia w laboratorium kryminalistycznym, szkolenia z pierwszej pomocy i pokazy samoobrony. Sporo miejsca poświęcone też zostanie zdrowiu ze szczególnym uwzględnieniem wpływu alkoholu, papierosów i innych używek na organizm młodego człowieka.