Mieszkańcy Przeworska wspomogą Dom Miłosierdzia w Brzuchowicach koło Lwowa. Zbiórkę pieniędzy i darów wymyślili i prowadzą uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum nr 1. Jak się okazało, zainspirowały ich felietony w Aktualnościach o powstaniu Domu dla najstarszych, samotnych i chorych Polaków ze Lwowa, którym można zapewnić godną opiekę, głównie dzięki pomocy z Polski.

Zbiórka rozpoczęła się po emisji materiału pokazującego pierwsze podopieczne Domu Miłosierdzia. Dla nich, prowadzona przez siostry józefitki placówka, stała się szansą na fachową pomoc medyczną, całodobową opiekę i godne warunki, jakie nie zawsze miały do tej pory. To był impuls aby pomóc. W pomoc zaangażowali się nie tylko gimnazjaliści i ich rodziny, ale także mieszkańcy Przeworska.

W podjęciu decyzji pomogło przekonanie, że wsparcie trafi do rodaków, którzy od lat nie z własnej woli mieszkają za granicą i często jest im bardzo trudno. Uczniowie zdecydowali się na jednodniową kwestę prowadzoną przed przeworskimi kościołami. Przez całą niedzielę na zmianę zachęcali mieszkańców do wsparcia. Lista potrzeb jest długa, bo obejmuje na przykład maseczki tlenowe dla chorych na astmę czy antyodleżynowe materace. Przyda się też pościel, koce, a także żywność i odżywki. Zbiórka takich trwałych rzeczy potrwa do końca tygodnia, a jeszcze w marcu wszystko trafi do lwowskiego Domu Miłosierdzia. Na przyjęcie do niego czeka już kilkanaście kolejnych osób.