Stworzyła ją doktor Joanna Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej. Zastępuje mysz komputerową i pozwala na pełną obsługę komputera osobom całkowicie sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami. W połączeniu z klawiaturą ekranową umożliwia komunikowanie się z otoczeniem.

- Pojawia się okienko aplikacji z podglądem z kamery, należy ustawić kamerkę tak by obejmowała twarz by widoczne były oczy. Oczy powinny być w miarę dobrze oświetlone.

Aplikacja stworzona przez Joannę Marnik pozwala na wybranie przez mrugnięcie wszystkich funkcji myszki komputerowej,

- Mrugnęłam - myszka zaczęła się przesuwać, mrugnięcia które są naturalne dla człowieka są ignorowane myszka się zatrzymuje.

Alternatywna obsługa myszki komputerowej nie jest nowym pomysłem i rozwiązaniem, dotychczasowe aplikacje były jednak zbyt skomplikowane dla dzieci.

- Aplikacja sekwencyjnie w kolejności pokazuje wszystkie funkcje myszki komputerowej i użytkownik chcąc tę akurat funkcję wykonać mruga, czyli sygnalizuje, że chce ją wykonać.


Joanna Marnik wcześniej zajmowała się m.in. rozpoznawaniem języka migowego, ten projekt podjęła nieprzypadkowo sama ma niepełnosprawnego syna. Chłopiec jest pod opieką Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Ruchowymi. Właśnie jego terapeuci pomogli w testowaniu aplikacji u niepełnosprawnej Weroniki z rdzeniowym zanikiem mięśni.

- Podczas uruchamiania tego programu było wiele wzruszeń. Pierwszy raz gdy Weronika uruchomiła program za pomocą wzroku, pierwsze zdanie jakie napisała - kocham panią. Więc ja byłam w ciężkim szoku, gęsią skórkę miałam i zapytałam dlaczego ja. Bo pani przyjęła mnie do ośrodka i dała mi szansę komunikacji - to była odpowiedź dziewczyny, która do tej pory porozumiewała się mimiką twarzy.

Aplikacja pozwala na porozumiewanie się z dziećmi, które przez swoją niepełnosprawność są odcięte od świata. Ale może być używana także przez dorosłych po udarach czy wylewach.

Joanna Marnik za aplikację została nagrodzona srebrnym medalem Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG w Krakowie. Projekt został objęty umową licencyjną zawartą pomiędzy Politechniką Rzeszowską a Stowarzyszeniem na rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi. Podstawowa wersja aplikacji będzie dostępna za darmo za pośrednictwem strony internetowej Politechniki.