Na Podkarpacie dotarł NAUKOBUS nowoczesne mobilne laboratorium, które uczy dzieci poznawać świat poprzez zabawę i ciekawe doświadczenia. Odwiedził uczniów Szkoły Podstawowej w Czudcu, którzy mieli okazję m. in. poznać prawa fizyki, budowę ludzkiego ciała i rozwiązać zagadki logiczne. NAUKOBUS to wspólny projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. W 2017 roku ma dotrzeć nawet do 100 tysięcy uczniów z całej Polski.

- Mamy tutaj dla was 15 eksperymentów dookoła, które są interaktywne.

Czyli właśnie takie, by z dala od szkolnej ławki, za to w interesujący i oryginalny sposób przekazać najmłodszym wiedzę o otaczającym świecie. W taki sposób łatwiej uczniom poznać anatomię człowieka. W naukobusie przygotowano też eksperymenty, które wymagają od najmłodszych kreatywnego myślenia.

Kula plazmowa, choć zawiera ładunki elektryczne, nie kopie prądem i śmiało można ją dotykać - to z kolei sposób, by wytłumaczyć prawa fizyki. Na deser - zagadki logiczne. Naukobus, czyli mobilne laboratorium to projekt realizowany wspólnie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Ma zaszczepić w uczniach ciekawość, uczyć stawiania pytań i pokazywać, że nauka w szkole nie musi być nudna.

Magdalena Aszer
, Centrum Nauki Kopernik - Każdy może tutaj przeprowadzić 15 eksperymentów, fizycznych, biologicznych, matematycznych, w takim sensie ze mogą się tym pobawić dzieci, i pokazujemy, że podstawowe prawa fizyki są ciekawe i mogą być po prostu fajne.

A reakcje młodych odkrywców świadczą, że w szkole teoria najlepiej sprawdza się w połączeniu z niebanalną praktyką. Do końca 2017 roku Naukobus odwiedzi szkoły we wsiach i małych miasteczkach całej Polski i dotrze do blisko 100 tys. uczniów. Jutro mobilne laboratorium poznają dzieci z Zespołu Szkół w Pstrągowej.