Nawet 10-krotnie ma wzrosnąć ruch towarowy na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce dzięki terminalowi CARGO. Dziś podpisano ważną umowę związaną z tą sferą działalności Portu Lotniczego. Zarząd Spółki Lotniskowej zdecydował o wynajęciu niemal połowy pomieszczeń terminala tak, aby już od czerwca prowadzić w nich usługi związane z przeładunkiem, kontrolą i odprawą towarów.

O połączeniach CARGO z lotniska w Jasionce głośno zrobiło się ponad 3 lata temu po powrocie z Miami na Florydzie podkarpackiej misji gospodarczej. Jej uczestnicy wrócili zza oceanu przekonani, że realizacja pomysłu na taki kierunek rozwoju Jasionki to tylko kwestia czasu i determinacji. Tej nie zabrakło, bo już kilkanaście miesięcy później zapadła decyzja o budowie nowoczesnego terminala odpraw towarowych. Teraz już wiadomo, że w połowie roku terminal CARGO w Jasionce będzie gotowy.

Walmea Holding - firma deweloperska, specjalizująca się w budowie hal i magazynów, a w wielu przypadkach całych kompleksów logistyczno - produkcyjnych, zainwestowała w niego 25 mln złotych. W najbliższym czasie, być może jeszcze w tym tygodniu, podobna umowa zostanie podpisana z dużą firma logistyczną specjalizującą się w towarowych przesyłkach lotniczych. A to znaczy, że wszystko idzie zgodnie z planem. Ale aby go zrealizować nie wystarczy zainteresowanie podkarpackich firm.

Budynek terminalna ma być gotowy do końca kwietnia. Pierwsze odprawy zaplanowano na czerwiec, być może także, jak planowano początkowo transatlantyckie. Bardzo ważnym atutem Jasionki jest nowoczesny pas startowy, na którym mogą ladować nawet największe i najcięższe samoloty towarowe. Ale także to, że poza Okęciem rzeszowskie lotnisko jest jedynym w Polsce dającym mozliwość odpraw fitosanitarnych.