Ponad 800 gości, głównie z Ukrainy i Polski, ale tak naprawdę z ponad 20 państw. Wśród nich politycy i samorządowcy, ekonomiści i analitycy ale przede wszystkim przedsiębiorcy zainteresowani współpracą na linii Ukraina-Europa. Prawie 40 paneli dyskusyjnych i w sumie kilkanaście godzin dyskusji na ten temat. To najkrótsze podsumowanie kończącego się w Rzeszowie X Forum Europa- Ukraina. Jego organizatorzy już teraz zapowiadają, że będzie dalszy ciąg i to jeszcze w tym roku.

Ponad 800  identyfikatorów wydanych gościom... Ponad 800 identyfikatorów wydanych gościom... Ponad 800 identyfikatorów wydanych gościom potwierdza, że mimo politycznych emocji i w ostatniej chwili odwołanych rezerwacji rzeszowskie forum pobiło rekord frekwencji. Bo to prawie dwa razy więcej niż roku temu w Łodzi. Organizatorzy podkreślają też inną ważną rzecz.

Zygmunt Berdychowski - Instytut Studiów Wschodnich - Większość naszych gości Forum Europa-Ukraina stanowią nasi goście z Ukrainy i krajów Unii Europejskiej.

Niektórzy jak przedstawiciele miasta Sumy w północno-wschodniej części Ukrainy po raz pierwszy wzięli udział w forum ale przywieźli ze sobą bardzo konkretne oferty związane z produkcją maszyn budowlanych, przemysłem chemicznym i drzewnym.

Stepan Pak - mer miasta Sumy na Ukrainie - Nie czekamy z założonymi rękami na inwestorów, ale chcemy ich przekonać, że u nas wiele można zrobić, choćby dlatego, że mamy potencjał i chętnych do pracy.

Także polscy przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na udział w towarzyszących forum targach są przekonani, że Ukraina to dla nich dobry kierunek.

Jolanta Domańska - firma "Vortumnus" ze Skołyszyna - Ten rynek jest cały czas otwarty dla nas. To tylko od naszej inicjatywy, od naszej przedsiębiorczości zależy czy my tam dotrzemy i czy klienci z Ukrainy będą chcieli z nami współpracować.

Jak podkreślano podczas poświęconych współpracy gospodarczej paneli czas jest dobry, bo Ukraina po dwóch bardzo kryzysowych latach rok 2016 zakończyła z dwuprocentowym wzrostem gospodarczym.

Jan Piekło - ambasador Polski na Ukrainie - To jest najlepszy czas na inwestycje na Ukrainie i Ukraina też tego bardzo potrzebuje. To jest kwestia pewnej stabilności Ukrainy, jeżeli nie będziemy inwestować na Ukrainie i zachód nie będzie tam inwestował to Ukraina nie będzie sobie mogła z tym wszystkim poradzić, więc to leży w naszym wspólnym interesie.

Już teraz organizatorzy zapowiadają kolejne takie forum Już teraz organizatorzy zapowiadają kolejne takie forum Niektórzy, także uczestnicy forum w Jasionce, już to wiedzą i wykorzystują. Przykład to programy Polska 3.0. i Ukraina 3.0 w ramach których powstaje m.in. nowy jedwabny szlak obejmujący centra logistyczne, korytarze transportowe i całą sieć logistycznych połączeń lądowych, powietrznych i morskich.

Angelika Jarosławska - koordynator Projektu Polska 3.0 - Są to projekty, z których część jest już realizowana a część jest wspólnie zaplanowana. Wczoraj podpisaliśmy razem Polska 3.0 Ukraina 3.0 z największą stocznią na Ukrainie, piątą co do wielkości stocznią na świecie umowę na realizację barek z zastosowaniem wojskowym i cywilnym.

Takie projekty to jeden z katalizatorów polsko-ukraińskiej współpracy szczególnie, że część z nich wspiera finansowo Unia Europejska.

Oksana Jurynec - deputowana Rady Najwyższej Ukrainy - Szukamy wspólnych celów i tworzymy wspólne projekty. A takie współdziałanie łączy i to jest najważniejsze. Bo myślę, że jeśli coś się robi z pasją i przekonaniem to zawsze jest skazane na sukces.

Już teraz organizatorzy zapowiadają kolejne takie forum. Jeszcze w tym roku - na Podkarpaciu.

Zygmunt Berdychowski - Instytut Studiów Wschodnich - Chciałbym żeby Rzeszów był takim miejscem ze względu na to doskonałe miejsce i infrastrukturę, które kojarzy się jednoznacznie z tym, że to tu się rozmawia o Ukrainie.

Organizatorami X Forum Europa-Ukraina był Instytut Studiów Wschodnich i samorząd województwa podkarpackiego.