W Horyńcu Zdroju zakończył się najstarszy w Polsce i jeden z najbardziej prestiżowych przeglądów teatrów poszukujących. Jury tegorocznej Biesiady Teatralnej przyznało główną nagrodę konfrontacji, czyli Złoty Róg Myśliwski Króla Jana, spektaklowi "Podróż" Teatru Przedmieście z Rzeszowa. Przegląd odbył się już po raz 38., a w gronie jurorów zasiadali m.im. Tomasz Stockinger i Henryk Hryniewicki.

Uczestnicy biesiady w Horyńcu Zdroju sięgają zarówno po klasykę, jak i sztuki współczesne. Niektórzy piszą swoje własne teksty, na przykład monodramy. Grupa Teatralna Prima Aprilis z Krakowa przyjrzała się "Serenadzie" Sławomira Mrożka. I choć to trudne zadanie, nawet dla zawodowych aktorów, młodzi ludzie poradzili sobie świetnie. Pokazali skrzący się humor, zabawili widzów kontrastem między wzniosłością i upadkiem. Uwiedli jurorów groteską wzmocnioną zawodową i czystą grą aktorską pozbawioną jakichkolwiek ograniczeń.

Jacy są młodzi aktorzy? Bezkompromisowi, odważni i pełni pasji. Szukają przede wszystkim wiedzy o samych sobie, opisują świat tak, jak go widzą, bez cenzury, z podziwu godną odwagą i zaangażowaniem. Horyniec Zdrój jest dla wielu z nich początkiem kariery zawodowej. O niektórych za kilka lat będzie głośno w zawodowym świecie teatralnym.

Ci, którzy nie dojechali na horyniecką biesiadę będą mogli obejrzeć nagrodzone spektakle w lutym na scenie Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które obok Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu Zdroju jest jednym z organizatorów konfrontacji.