Wigilia dla całej wsi? Czemu nie. Taki zwyczaj jest w Mszanie w powiecie Krośnieńskim. Wieś liczy 38 gospodarstw. Ich mieszkańcy składają sobie życzenia i wspólnie spożywają wigilijną wieczerzę.

Tydzień przed wigilią Bożego Narodzenia, Dom Ludowy w Mszanie rozbrzmiewa kolędami i pachnie świątecznymi potrawami. Na wigilię zapraszani są wszyscy mieszkańcy wsi. Wigilijną wieczerzę poprzedzają występy dzieci oraz szczególnie starannie kultywowane, łamanie się bożonarodzeniowym opłatkiem i składanie życzeń. To chwila, w której mieszkańcy tej wsi są razem, bez uprzedzeń, podziałów i waśni.

O wigilijne potrawy zadbało miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Podano żur z grzybami, trzy rodzaje pierogów, rybę, groch z kapustą, barszcz czerwony, do tego ciasta i kompot. Gotowanie potraw rozpoczęto dzień wcześniej. W czasie przygotowywań do podania kolejnych potraw, występowały dzieci albo wspólnie śpiewano kolędy i pastorałki. Podczas wigilijnej kolacji wystąpił zespół Tereściacy z Zawadki Rymanowskiej, przypominając stare, czasem zapomniane kolędy na nutę łemkowską.