Ogólnopolska kampania organizowana przez Międzynarodową Koalicję dla Ochrony Polskiej Wsi w różnych regionach kraju. Tym razem na Podkarpaciu, a konkretnie w Błędowej Tyczyńskiej. Jej pomysłodawcy przekonywali jak ważne są ustawowe rozstrzygnięcia pozwalające rolnikom na bezpośrednią sprzedaż zdrowej ekologicznej żywności ze swoich gospodarstw.

Szkolne boisko w Błędowej Tyczyńskiej zamieniło się w miejsce wykładów, a jednocześnie targi zdrowej żywności. Temat jest na czasie, bo coraz więcej osób przywiązuje wagę do tego co je. Organizatorzy ogólnopolskiej kampanii chcą by więcej osób miało szansę za zakup takiej zdrowej żywności a z drugiej strony by rolnicy mogli sprzedawać ją w większych ilościach.

Na Podkarpaciu jeszcze kilka lat temu było ponad 2,5 tysiąca gospodarstw ekologicznych, teraz jest ich o tysiąc mniej. Tadeusz – rolnik, który postawił na ekologiczną uprawę starych odmian zbóż pod Sanokiem tak komentuje przyczyny tego zjawiska.

- Dlatego, że nie ma ustawy o sprzedaży bezpośredniej, że nie ma czegoś takiego jak na zachodzie Europy i świecie, że każdy człowiek może przyjechać do rolnika kupić co mu pasuje, nie ma świadomości tylko nagonka na tanią żywność z supermarketów.

Pomysłodawcom kampanii chodzi oczywiście o sprzedaż lokalną i sezonową. Przygotowali nawet projekt ustawy o sprzedaży bezpośredniej, ale od stycznia nie trafiła pod obrady Sejmu.

Prowadzenie gospodarstwa ekologicznego to jest duży wysiłek, to jest dbałość, to są sprawozdania kontrole i jeśli nie ma dobrych cen na ten bardzo dobry produkt, to ludzie od takich gospodarstw odchodzą.

Organizatorzy spotkania przekonywali - małe gospodarstwa z twojej okolicy potrzebują cię a ty ich. I wyjaśniali, że taki lokalny handel to też ograniczenie marnotrawstwa energii do, którego dochodzi przy transportowaniu żywności zapakowanej w plastik i produkowanej w sposób, który niszczy środowisko naturalne.

W Błędowej Tyczyńskiej można było kupić żywość z certyfikatami gwarantującymi ich naturalność. Podobne spotkania jak w Błędowej Tyczyńskiej w ramach kampanii odbędą się także m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi i Szczecinie.