WTORKI
W każdy wtorek TVP3 Rzeszów zaprasza na ciekawe reportaże i filmy dokumentalne poświęcone niezwykłym ludziom i wydarzeniom związanych głownie z regionem południowo-wschodniej Polski. W ramach cyklu emitowane są zarówno materiały o tematyce historycznej, jak również opowiadające o niezwykłych ludziach, ich życiu, pasjach i osiągnięciach.
W kwietniu zostaną przedstawione m.in. premierowe filmy dokumentalne i reportaże zrealizowane w ramach pierwszej edycji konkursu Podkarpackiej Komisji Filmowej.

Skazany na niepamięć
Bohaterem dokumentu jest nieżyjący Jacek Żaba. Nowohucianin, rocznik 63. Zapomniany więzień polityczny, ofiara represji politycznych stanu wojennego. Skazany za sabotaż w krakowskiej zajezdni autobusowej(za czynienie przygotowań do zamachu terrorystycznego). W PRL zaszczuty na śmierć... Młody Żaba z zawodu był elektromonterem, pracował w MPK w Krakowie. Uczestniczył w demonstracjach, był członkiem KPN. W piątą rocznicę stanu wojennego razem z kolegą z pracy Kazimierzem Krauze w nocy poprzecinali paski klinowe w 30 autobusach, aby w ten sposób sparaliżować ruch komunikacyjny.
emisja: 28 marca o 20:30


Rzeszowskie janusze Rzeszowskie janusze Rzeszowskie janusze
Rzeszowskie janusze" to dokumentalna opowieść o galicyjskim Rzeszowie, który ocalał od zapomnienia, dzięki twórczości Edwarda Janusza – rzeszowskiego fotografa i miejskiego dokumentalisty z przełomu XIX i XX wieku.
emisja: 18 kwietnia o 20:30


Świat według Łukasza Świat według Łukasza Świat według Łukasza
Filmowy portret niezwykłego naukowca - botanika, pracownika Uniwersytetu Rzeszowskiego, który o roślinach jadalnych wie chyba wszystko. Wyprawy badawcze do Chin , opieka nad niezwykłym gospodarstwem pod Krosnem z tysiącem zasadzonych przez niego roślino raz prowadzenie warsztatów kulinarnych, to tylko niektóre jego pasji.
emisja: 25 kwietnia o 20:30


Akcja Pensjonat Akcja Pensjonat Akcja Pensjonat
Opowiada autentyczną historię jak zdarzyła się Jaśle w nocy z 5 na 6 sierpnia 1944 roku. Sześciu żołnierzy Armii Krajowej w spektakularny sposób uwolniło 66 więźniów politycznych, dając szansę ucieczki kolejnym 67 osobom.
emisja: 2 maja o 20:30


A kapela gra do końca A kapela gra do końca A kapela gra do końca
Bohaterem filmu jest Jerzy Dynia – muzyk i dziennikarz, ale przede wszystkim znawca i propagator tradycyjnego regionalnego folkloru, który od lat dokumentuje wiejskie melodie, przyśpiewki i ginące obrzędy.
emisja: 9 maja o 20:30


Brat Bronisław z Dębowca
Fabularyzowany dokument o Bronisławie Glancu – zakonniku z klasztoru księży Saletynów w Dębowcu i jego pełnej poświęcenia działalności w okresie II wojny światowej aż do czasów komunistycznych
emisja: 16 maja o 20:30