WTORKI
W każdy wtorek TVP3 Rzeszów zaprasza na ciekawe reportaże i filmy dokumentalne poświęcone niezwykłym ludziom i wydarzeniom związanych głownie z regionem południowo-wschodniej Polski. W ramach cyklu emitowane są zarówno materiały o tematyce historycznej, jak również opowiadające o niezwykłych ludziach, ich życiu, pasjach i osiągnięciach.
W kwietniu zostaną przedstawione m.in. premierowe filmy dokumentalne i reportaże zrealizowane w ramach pierwszej edycji konkursu Podkarpackiej Komisji Filmowej.

Kadr z filmu Bieg Rzeźnika Kadr z filmu "Bieg Rzeźnika" Bieg Rzeźnika
Skrócona relacja z XI Biegu Rzeźnika w Bieszczadach.
emisja: 25 lipca o 20:30


Kadr z filmu Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć trzeba zobaczyć Kadr z filmu "Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć trzeba zobaczyć" Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć trzeba zobaczyć
Fabularyzowany dokument opowiada nieznaną szerzej historię republiki partyzanckiej utworzonej pod koniec II wojny światowej na terenie Iwonicza w ramach akcji „Burza”.
emisja: 1 sierpnia o 20:45


Kadr z filmu Wołyniak Kadr z filmu "Wołyniak" Wołyniak
Film przedstawia losy jednego z Żołnierzy Wyklętych - Józefa Zadzierskiego i miejsca związane z „Wołyniakiem" - Leżajsk, Kuryłówkę, Szegdy. Opowieści snują żołnierze oraz osoby związane z oddziałem: Józef Pisarczyk „Skowronek", Marian Kosiarski, Bronisław Ryczko i Franciszek Zań. W filmie przedstawiono wiele archiwalnych fotografii oraz dokumentów, a fabularyzowane sceny walki przygotowała grupa rekonstrukcyjna Pawła Fangora. Autorzy nie pomijają kontrowersyjnych zdarzeń z udziałem „Wołyniaka” - pacyfikacji ukraińskich wsi oraz pracy w MO.
emisja: 8 sierpnia o 20:30


Kadr z filmu Stara Wieś - Jezuicka Perła Podkarpacia Kadr z filmu "Stara Wieś - Jezuicka Perła Podkarpacia" Stara Wieś - Jezuicka Perła Podkarpacia
Historia i teraźniejszość największego sanktuarium maryjnego w południowo - wschodniej Polsce. Znajduje się w nim obraz Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Bożej mający niezwykłą i tragiczną historię. Starowiejska bazylika, którą opiekują się jezuici to nie tylko obiekt kultu religijnego, ale także jedna z największych atrakcji turystycznych województwa podkarpackiego.
W filmie wykorzystano filmy i fotografie archiwalne z zasobów: Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi, Archiwum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Krakowie. W filmie wykorzystano fragmenty pieśni "Chwalcie łąki umajone ..." autorstwa jezuity o. Karola Antoniewicza
emisja: 15 sierpnia o 20:30


Kadr z filmu Rzeszowskie janusze Kadr z filmu "Rzeszowskie janusze" Rzeszowskie janusze
"Rzeszowskie janusze" to dokumentalna opowieść o galicyjskim Rzeszowie, który ocalał od zapomnienia, dzięki twórczości Edwarda Janusza – rzeszowskiego fotografa i miejskiego dokumentalisty z przełomu XIX i XX wieku.
emisja: 22 sierpnia 20:30


Kadr z filmu Brzostek: historia pewnego powrotu Kadr z filmu "Brzostek: historia pewnego powrotu" Brzostek: historia pewnego powrotu
Film opowiada o ciekawym pomyśle profesora Jonathana Webbera, który postanowił zmienić panujące wśród Żydów negatywne postrzeganie Polski. W tym celu przyjechał do Brzostka – rodzinnego miasteczka swojego dziadka, gdzie odbudował istniejący tam przed II wojną światową kirkut. Do podkarpackiej miejscowości zaprosił Żydów z całego świata, aby podczas pobytu w Polsce mogli zweryfikować swoje poglądy na temat kraju, który był domem ich przodków.
emisja: 29 sierpnia o 20:30