*** TU JUŻ BYLIŚMY ***

*** LATO W REGIONACH ***

Dziennikarze z oddziałów TVP pokazują najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsca w Polsce i relacjonują najciekawsze imprezy plenerowe.
Programy z cyklu LATO W REGIONACH emitowane są w wakacyjne soboty i niedziele. Kilka razy dziennie widzowie mogą obejrzeć relacje "na żywo" lub wcześniej przygotowane programy z rożnych miejsc Polski.


*** LATO W REGIONACH - ZOBACZ WIDEO ***

*** TU JUŻ BYLIŚMY ***

Lato w Regionach - Sanok Lato w Regionach - Sanok Sanok, Rudawka Rymanowska, Jasło
Sanok, Jasło i Rudawka Rymanowska, to miejsca o wielu walorach turystycznych i kulturowych. Kamery TVP3 Rzeszów towarzyszyły odbywającym się tam w ostatnie dni wakacji imprezom: Zjazdowi Karpackiemu „Karpaty – Góry Kultury” w Sanoku, „Pożegnaniu Lata” w Rudawce Rymanowskiej i gromadzącym pasjonatów i miłośników winiarstwa z Polski i zagranicy Dniom Wina w Jaśle. Plenerowe imprezy stanowiły punkt wyjścia do zaprezentowania widzom z całej Polski historii, kultury i atrakcji turystycznych tych miejscowości.
Dziennikarze Telewizji Rzeszów i ich rozmówcy zachęcali do odwiedzenia takich miejsc jak jasielskie winnice, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku czy naturalny amfiteatr przy wielkiej odkrywce skalnej w Rudawce Rymanowskiej. Wszystko po to, aby pokazać, że Karpaty i Beskid Niski, to tereny, w których każdy turysta może znaleźć coś dla siebie.


ZOBACZ WIDEO: SANOK * RUDAWKA RYMANOWSKA * JASŁO

Lato w Regionach - Rzeszów Lato w Regionach - Rzeszów Rzeszów
Prosto z rzeszowskiego rynku przekonywaliśmy widzów, że Rzeszów to doskonałe miejsce do mieszkania, wypoczynku i rozwijania pasji. Stolica Podkarpacia jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, jest coraz chętniej odwiedzana, także przez turystów.
W programie staraliśmy się pokazać szczególnie atrakcyjne miejsca miasta, takie jak Podziemna Trasa Turystyczna czy Muzeum Dobranocek. Ponieważ miasto, to przede wszystkim ludzie, w plenerowym studiu rozmawialiśmy z przedstawicielami różnych instytucji i mieszkańcami - osobami o ciekawych pasjach i pomysłach na życie.


ZOBACZ WIDEO: CZĘŚĆ 1 * CZĘŚĆ 2 * CZĘŚĆ 3 * CZĘŚĆ 4 * CZĘŚĆ 5 * CZĘŚĆ 6

*** RZESZÓW - GALERIA ZDJĘĆ ***

Lato w Regionach - Trzcinica Lato w Regionach - Trzcinica Karpacka Troja
W Trzcinicy rozmawialiśmy m.in. z historykami i osobami zarządzającymi monumentalną twierdzą pod Jasłem. O swojej pasji opowiedzieli nam członkowie coraz bardziej popularnych w Polsce grup rekonstrukcyjnych, którzy odtworzyli nie tylko dawne bitwy, ale także pokazali jak w okresie epoki brązu i wczesnego średniowiecza wyglądało życie codzienne.
W czasie imprezy po raz pierwszy zaprezentowane zostały wyjątkowe miecze z brązu – niedawne znalezisko młodych mieszkańców Jasła.
Wspólnie z organizatorami i uczestnikami Festiwalu udowodniliśmy, że odwiedziny w Karpackiej Troi to niezapomniana lekcja historii dla ludzi w każdym wieku.


ZOBACZ WIDEO: CZĘŚĆ 1 * CZĘŚĆ 2 * CZĘŚĆ 3 * CZĘŚĆ 4 * CZĘŚĆ 5 * CZĘŚĆ 6 * CZĘŚĆ 7

*** KARPACKA TROJA - GALERIA ZDJĘĆ ***

Prowadzący Lato w Regionach Anna Sabat - Pezdan i Marcin Pawlak Prowadzący "Lato w Regionach" Anna Sabat - Pezdan i Marcin Pawlak Szlakiem gospodarstw rybackich
W programie przemierzyliśmy północne Podkarpacie i południową Lubelszczyznę. Odwiedziliśmy wyjątkowe miejsca, w których z wędką w ręce można odpocząć od zgiełku dnia codziennego. Zobaczyliśmy stawy i gospodarstwa w Puszczy Sandomierskiej i na Roztoczu.
Na przystankach wyznaczonego przez nas szlaku rozmawialiśmy z przedstawicielami lokalnych grup rybackich. Pokazaliśmy gospodarstwa, które całkiem niedawno zmieniły swoje oblicze, stając się atrakcyjnymi miejscami na letni wypoczynek.
Było też wiele o przysmakach kulinarnych z rybą w roli głównej.


ZOBACZ WIDEO: CZĘŚĆ 1 * CZĘŚĆ 2 * CZĘŚĆ 3 * CZĘŚĆ 4 * CZĘŚĆ 5

Lato w Regionach - Lutowiska Lato w Regionach - Lutowiska "Dzień Żubra" w Lutowiskach
Zainaugurowany przed dziesięcioma laty „Dzień Żubra” stał się ważną cykliczną imprezą gromadzącą miłośników bieszczadzkiej przyrody. W Lutowiskach na mieszkańców, turystów i widzów TVP3 czekało mnóstwo atrakcji m.in. zawody bieszczadzkich drwali, pokazy, prelekcje i wystawy przyrodnicze. Miłośników muzyki folkowej bawiły kapele regionalne z Polski i Słowacji.
Spora część programu poświęcona została żubrom. Do rozmowy zaprosiliśmy osoby, które na co dzień sprawują opiekę nad tymi zwierzętami, przy okazji podpowiedzieli gdzie w Bieszczadach można zobaczyć je z bliska.
Tak jak na każdym przystanku „Lata w regionach” próbowaliśmy przysmaków regionalnej kuchni.


ZOBACZ WIDEO: CZĘŚĆ 1 * CZĘŚĆ 2 * CZĘŚĆ 3 * CZĘŚĆ 4 * CZĘŚĆ 5 * CZĘŚĆ 6

*** LUTOWISKA - GALERIA ZDJĘĆ ***

Lato w Regionach - W kresowej krainie Lato w Regionach - W kresowej krainie W kresowej krainie
Odwiedzając Roztocze Południowe i okolice Lubaczowa plenerowe miasteczko Telewizji Rzeszów stanęło w Parku Zdrojowym w Horyńcu-Zdroju, gdzie odbywały się wydarzenia zorganizowane w ramach Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła. Wydarzenie to było idealną okazją, aby opowiedzieć widzom z całej Polski o wielokulturowości dzisiejszych kresów wschodnich.
W Horyńcu – Zdroju zaprezentowaliśmy największe atrakcje gmin Lubaczów i Horyniec – Zdrój m.in. przebiegający tędy szlak rowerowy Green-Velo i znajdujące się na jego trasie zabytki, w tym wpisaną na listę UNESCO cerkiew w Radrużu. Byliśmy także w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej i Muzeum Kresów w Lubaczowie. Odkryliśmy przed widzami tajemnice tutejszych lasów. O innych wizytówkach regionu, takich jak tradycyjna kuchnia czy wyroby rękodzielnicze, opowiedzieli nam ludzie zaangażowani w promowanie swojej małej ojczyzny.


ZOBACZ WIDEO: CZĘŚĆ 1 * CZĘŚĆ 2 * CZĘŚĆ 3 * CZĘŚĆ 4 * CZĘŚĆ 5 * CZĘŚĆ 6

*** KRESOWA KRAINA - GALERIA ZDJĘĆ ***

Lato w Regionach - Zarszyn Lato w Regionach - Zarszyn Zarszyn
Podczas wizyty w Zarszynie zobaczyliśmy wyroby miejscowych rękodzielników, a także spróbowaliśmy tradycyjnych wyrobów kulinarnych. Pokazaliśmy występy artystyczne, liczne atrakcje dla dzieci i pokazy służb mundurowych.

W programie wybraliśmy się również na wycieczkę po najciekawszych miejscach gminy Zarszyn. Zobaczyliśmy m.in. rynek w Jaćmierzu z charakterystyczną XIX-wieczną zabudową małomiasteczkową i zabytkowy drewniany kościół z XVIII w. Była okazja do prezentacji przebiegającego przez tę gminę polsko-słowackiego szlaku konno-taborowego. A dla tych wszystkich, którzy marzą, aby być bliżej natury zaplanowaliśmy wizytę w Ekomuzeum.

Podczas relacji spotkaliśmy się z ciekawymi ludźmi i poznaliśmy ich pasje. Zobaczyliśmy jak wiele dobrego czynią dla lokalnej społeczności. Byliśmy m.in. u miejscowych artystów i pokazaliśmy ich galerie.


ZOBACZ WIDEO: CZĘŚĆ 1 * CZĘŚĆ 2 * CZĘŚĆ 3 * CZĘŚĆ 4 * CZĘŚĆ 5 * CZĘŚĆ 6

*** ZARSZYN - GALERIA ZDJĘĆ ***

Lato w Regionach - Frysztak i Wiśniowa Lato w Regionach - Frysztak i Wiśniowa Frysztak / Wiśniowa
W gminie Frysztak zobaczyliśmy jeden z najbardziej malowniczych przełomów rzeki Wisłok, zwany „Bramą Frysztacką”. Odwiedziliśmy m.in. najdłuższy na świecie schron kolejowy znajdujący się we wsi Stępina oraz piękne drewniane kościoły w Gogołowie i Lubli. Ponieważ lato, jak żadna inna pora roku, jest czasem rekreacji na świeżym powietrzu, w programie zachęcaliśmy do korzystania ze znajdujących się na terenie gminy basenów oraz do pieszych i rowerowych rajdów szlakami turystycznymi. Udowodniliśmy także, że Wisłok jest rzeką, którą warto wykorzystać do wycieczek kajakami.

Wyprawa do Wiśniowej pozwoliła odpowiedzieć na pytanie dlaczego te okolice stanowią ulubioną przestrzeń malarzy, fotografików, muzyków i poetów. W Wiśniowej od lat odbywają się plenery malarskie, które przyciągają artystów z Polski i z zagranicy. Byliśmy także w zespole parkowo-dworskim, gdzie w otoczeniu zieleni i niepospolitych widoków można odpocząć od zgiełku życia codziennego. Pokazaliśmy również wciąż obecne wśród mieszkańców Wiśniowej i okolic tradycje rękodzielnicze i kulinarne.


ZOBACZ WIDEO: CZĘŚĆ 1 * CZĘŚĆ 2 * CZĘŚĆ 3 * CZĘŚĆ 4 * CZĘŚĆ 5

*** FRYSZTAK / WIŚNIOWA - GALERIA ZDJĘĆ ***

Lato w Regionach - Ustrzyki Dolne Lato w Regionach - Ustrzyki Dolne Ustrzyki Dolne / Arłamów
Podczas wizyty Telewizji Rzeszów w Ustrzykach Dolnych wiele się działo. Główną atrakcją dla zwiedzających był Karpacki Jarmark Turystyczny, który oferował mnóstwo atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Udowodniliśmy, że okolice Ustrzyk Dolnych to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Pokazaliśmy m.in. czym jest coraz bardziej popularny downhill i zachęcaliśmy do przejażdżek drezynami rowerowymi.
W Arłamowie rozmawialiśmy z gwiazdami Festiwalu Disco Polo i posłuchaliśmy fragmentów koncertów.


ZOBACZ WIDEO: CZĘŚĆ 1 * CZĘŚĆ 2 * CZĘŚĆ 3 * CZĘŚĆ 4 * CZĘŚĆ 5 * CZĘŚĆ 6

ZOBACZ WIDEO: CZĘŚĆ 1 * CZĘŚĆ 2 * CZĘŚĆ 3

*** USTRZYKI DOLNE - GALERIA ZDJĘĆ ***

Lato w Regionach - Łańcut Lato w Regionach - Łańcut ŁAŃCUT
Zaproszeni do plenerowego studia goście opowiedzieli o historii i tradycjach zamku. Poznaliśmy wiele sekretów i ciekawostek związanych z rezydencją Lubomirskich i Potockich. Zdradziliśmy m.in. jakich odkryć dokonano podczas prac remontowych. Zaprezentowaliśmy miejsca i eksponaty, których dotychczas nie pokazywano publicznie.

Muzeum-Zamek w Łańcucie to zespół pałacowo-parkowy znany w całej Europie. Obok zamku znajdują się słynna powozownia, storczykarnia i inne zabudowania związane z niegdyś z życiem rezydencji. Cały zespół położony jest w zabytkowym parku w stylu angielskim W historycznych wnętrzach i ogrodach odbywają się ważne wydarzenia kulturalne i polityczne.


ZOBACZ WIDEO: CZĘŚĆ 1 * CZĘŚĆ 2 * CZĘŚĆ 3 * CZĘŚĆ 4 * CZĘŚĆ 5 * CZĘŚĆ 6

*** ŁAŃCUT - GALERIA ZDJĘĆ ***

Lato w Regionach - Muczne Lato w Regionach - Muczne MUCZNE
Odwiedziliśmy Pokazową Zagrodę Żubrów, która bez wątpienia stała się jedną z największych atrakcji Bieszczadów. Wędrowaliśmy z kamerą ścieżkami turystycznymi i szlakami, które wiodły przez krainę bieszczadzkich żubrów. Wspomnieliśmy o roli Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie” w ochronie przyrody i pokazaliśmy widzom jakie atrakcje czekają w karpackiej puszczy, kiedy zwiedzamy ją w niewielkich grupach pod nadzorem doświadczonych przewodników. Na przykładzie plenerowego muzeum wypału węgla przypomnieliśmy również jak dawniej wyglądała praca w lesie.


ZOBACZ WIDEO: CZĘŚĆ 1 * CZĘŚĆ 2 * CZĘŚĆ 3

*** MUCZNE - GALERIA ZDJĘĆ ***

Lato w Regionach - Jasionka Lato w Regionach - Jasionka JASIONKA
Zobaczyliśmy pokazy lotnicze i balonowe, a także paralotniarzy, skoki spadochronowe oraz akrobacje szybowcowe. Pokazaliśmy prezentacje i wystawy przygotowane w Strefie Funduszy Europejskich i Strefie Doliny Lotniczej, a także koncerty m.in. Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej, zespołu „Karczmarze” oraz gwiazdy imprezy - Kayah.
Impreza odbyła się na terenach należących do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej oraz Aeroklubu Rzeszowskiego w Jasionce.


ZOBACZ WIDEO: CZĘŚĆ 1 * CZĘŚĆ 2 * CZĘŚĆ 3

*** JASIONKA - GALERIA ZDJĘĆ ***

Lato w Regionach - Dukla "Lato w Regionach" - Dukla DUKLA
Zaproszeni do plenerowego studia goście opowiedzieli o historii, kulturze i tradycjach miasta oraz jego okolic. Pokazaliśmy miejsca związane z kultem św. Jana z Dukli i przypomnieliśmy, że Dukla przed wiekami była jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce. Odwiedziliśmy pobliską Dolinę Śmierci, gdzie podczas II wojny światowej doszło do jednej z największych bitew pancernych i zajrzeliśmy do Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Dowiedzieliśmy się także jak aktywnie spędzić czas na beskidzkich szlakach rowerowych, jakie atrakcje przyrodnicze czekają na turystów i jakich potraw regionalnych można tu posmakować.


ZOBACZ WIDEO: CZĘŚĆ 1 * CZĘŚĆ 2 * CZĘŚĆ 3 * CZĘŚĆ 4 * CZĘŚĆ 5 * CZĘŚĆ 6

*** DUKLA - GALERIA ZDJĘĆ ***

*** DUKLA WIDZIANA OCZAMI DZIECI - GALERIA ZDJĘĆ ***


*** LATO W REGIONACH - FACEBOOKU ***


*** LATO W REGIONACH - YOUTUBE ***

Programy LATO W REGIONACH są pokazywane i omawiane nie tylko na antenie telewizyjnej, ale także na stronie internetowej, w serwisach społecznościowych oraz w serwisie "TVP Bieszczady" na Platformie Hybrydowej TVP.

Realizacja podkarpackiej części LATA W REGIONACH jest możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa, samorządów lokalnych, Lasów Państwowych, podkarpackich przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych.