Wyprawa na grzyby, która zakończyła się odnalezieniem skarbu. Dwaj młodzi ludzie w okolicach Nowego Żmigrodu natrafili na cztery miecze z epoki brązu, przekazali je do skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Zdaniem archeologów, takie znalezisko, w tej części Europy jest sensacją.

Według archeologów miecze z brązu mają około 3200 lat. Dwóch mężczyzn znalazło je w okolicy byłego starożytnego traktu handlowego z Północy na Południe Europy. Twierdzą, że poszli na grzyby. Są jednak pasjonatami historii. Młodzi ludzie znaleźli w ziemi cztery miecze. Zawieźli je do archeologów skansenu Karpacka Troja w Trzcinicy. Miecze są dla archeologów jeszcze jednym potwierdzeniem teorii o intensywnych kontaktach plemion żyjących po obu stronach Karpat w czasach epoki brązu.

Cztery miecze z brązu są w doskonałym stanie. Mimo upływu ponad 3 tysiącleci, nadal są ostre. Będzie je można zobaczyć najpierw w trzcinickim skansenie Karpacka Troja już za kilka tygodni podczas festiwalu archeologicznego. Mężczyźni mogą liczyć na nagrodę. Znalazcy zabytkowych złotych bransolet, które również oddano do skansenu, otrzymali prawie 50 tys złotych nagrody.