Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej pracują nad nowatorskim systemem, który ma ułatwić osobom głuchoniemym porozumiewanie się z otoczeniem. Stworzenie tak nowatorskiego rozwiązania zajęło aż 10 lat. W Rzeszowie właśnie rozpoczęły się jego testy.

Żyją obok nas, ale jakby w innym świecie. Zazwyczaj my nie rozumiemy ich, a oni nas. To właśnie tym zajęli się naukowcy z Politechniki, a dziś można było poznać efekty. Za pomocą systemu wizyjnego można rozpoznawać wypowiedzi przedstawiane w języku Migowym, przedstawiane przez osoby głuchonieme. System ma działać w obie strony. Urzędnik będzie mógł wpisać odpowiedź, która będzie przetłumaczona na język migowy.

W Polsce istnieją dwie metody porozumiewania się językiem migowym. Tzw. język migowy-naturalny wykształcony przez osoby niesłyszące, oraz system językowo-migowy, który ma gramatykę języka polskiego. System będzie przekazywał informacje w obu tych językach. Opracowanie czytnika języka migowego to patent i tajemnica naukowców Politechniki Rzeszowskiej. Projekt realizowany jest w ramach programu TANGO we współpracy z Narodowym Centrum Nauki i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Po fazie testów jest szansa, że takie rozwiązanie niebawem będzie mogło sprawdzić się nie tylko w laboratorium.