Nagroda dla współtwórcy Muzeum Ulmów

Mateusz Kędzierski 2016-04-22  |  Markowa
UDOSTĘPNIJ:
Markowa
Otwarte ponad miesiąc temu w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów wzbudza ogromne zainteresowanie. Także wśród obcokrajowców. Dziś historię bezinteresownej pomocy prześladowanym Żydom - za cenę własnego życia - poznał ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Wczoraj gościła tam delegacja z Chin. Samorząd Markowej uhonorował dziś współtwórcę muzeum - wicemarszałka województwa podkarpackiego - Bogdana Romaniuka tytułem Markowianina Roku.

Przyjazd chińskiej delegacji zbiegł się z otwarciem wystawy "Samarytanie z Markowej" w Muzeum Uchodźców Żydowskich w Szanghaju. Goście odwiedzą także m.in. Muzeum Żydów Polskich w Warszawie oraz nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. To część projektu Instytutu Polskiego oraz Ambasady RP w Pekinie.

 Muzeum im. Rodziny Ulmów upamiętnia Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali skazanych na zagładę Żydów. Józef Ulma i jego żona Wiktoria przez blisko 2 lata ukrywali w swoim domu ośmioro Żydów. Za to zostali przez hitlerowców rozstrzelani wraz z 6 dzieci. Dzięki muzeum w Markowej o tej historii usłyszał cały świat. Dzisiaj jeden z pomysłodawców muzeum - wicemarszałek województwa Bogdan Romaniuk został nagrodzony statuetką Markowianina Roku 2016.

Bogdan Romaniuk wicemarszałek województwa podkarpackiego
- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale też zwieńczenie ośmioletniej pracy, bo rzeczywiście od samego początku z Mateuszem Szpytmą wyszliśmy z propozycją budowy Muzeum im. Rodziny Ulmów ratujących Żydów podczas holocaustu na Podkarpaciu. To długi proces, ale też żmudny proces dochodzenia do otwarcia muzeum.

W nieco ponad miesiąc od otwarcia Muzeum w Markowej odwiedziło już około 7,5 tysiąca osób. Co dziesiąty to obcokrajowiec - przede wszystkim z Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Źródło:
Aktualności