Najlepsi specjaliści, szereg badań profilaktycznych to wszystko bez skierowań, rejestracji i czekania w długich kolejkach. Tak było m.in. w Brzozowie i Rzeszowie w ramach Dni Otwartych Ośrodków Onkologicznych. Chętnych, którzy skorzystali z badań nie brakowało. To cieszy lekarzy, którzy powtarzają, że im wcześniej wykryty rak tym większa szansa na wyleczenie.

W trakcie białej soboty można było sprawdzić poziom markerów nowotworowych, zrobić USG, mammografię czy cytologię. I choć badania miały rozpocząć się od 9.00, to w szpitalu w Brzozowie pacjenci pojawili się już o wiele wcześniej. Tylko w ciągu dwóch pierwszych godzin przebadano ponad sto osób. Wszyscy przyszli z tym samym ważnym przekonaniem, że warto dbać o zdrowie.

Na profilaktyczne badania - po raz pierwszy - zdecydował się m.in. pan Krzysztof. Bo choć nie ma kłopotów ze zdrowiem, to chciał mieć pewność, że wszystko jest w porządku. I wykorzystać fakt, że badania i porady ekspertów były dziś na wyciągnięcie ręki.

Nieco dłużej musieli czekać pacjenci w Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Ale i tutaj nikt specjalnie nie narzekał.

Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny w Brzozowie białą sobotę zorganizował przy współpracy z Fundacją Promocji Zdrowia im. Stanisława Langa. Jak podkreślają specjaliści, z roku na rok pacjentów zainteresowanych badaniami jest coraz więcej. Do badań od lat zachęcają lekarze. Ich zdaniem o profilaktykę powinni zadbać zwłaszcza ci, którzy znajdują się w grupie ryzyka. Onkologiczne soboty są w Polsce organizowane od 16 lat z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii.