Instytut Pamięci Narodowej po raz kolejny nagrodził zasłużonych dla upamiętniania polskiej historii w naszym regionie. Nagrody honorowe Świadek Historii odebrali m.in. były żołnierz AK, wychowawca z zakładu karnego w Rzeszowie, twórca hiphopowych utworów patriotycznych i założyciele prywatnego muzeum.

To jedno z ostatnich przedsięwzięć twórców Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie i jednocześnie laureatów honorowej nagrody. W podkrośnieńskich Łężanach wydobyli z ziemi szczątki niemieckiego bombowca. A to tylko część zgromadzonych przez nich eksponatów z czasów I i II wojny światowej.

IPN nagrodził Dorotę i Piotra Kiełtyków oraz Lesława Wilka. Wśród uhonorowanych jest też Stanisław Pomprowicz, dla którego II wojna światowa nie jest wydarzeniem z historii Polski, a z życia. Jako były żołnierz AK zaangażował się popularyzowanie jej historii ma na koncie m.in. kilkanaście książek.

Kolejny nagrodzony Tadeusz Polkowski poprzez swoją hiphopową muzykę trafia z patriotycznym przekazem do młodych. Przypomina o Żołnierzach Wyklętych organizując patriotyczne koncerty, wciąż nagrywa kolejne płyty.

IPN nagrodził też kapitana Dariusza Fudali wychowawcę w zakładzie karnym w Rzeszowie za realizacje programu resocjalizacyjnego Edukacja Historyczna adresowanego do osadzonych oraz twórców Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Rędziny i biskupa Jana Niemca współzałożyciela rzeszowskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Do tej pory takie honorowe nagrody na Podkarpaciu odebrały już 23 osoby. Kandydatów mogą zgłaszać organizacje społeczne i osoby prywatne.