40 mln złotych. To pierwsze pieniądze z nowego budżetu Unii Europejskiej, które Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie przeznaczy na poprawę kształcenia zawodowego. Czyli na praktyki, staże i szkolenia. To dalszy ciąg programu "Podkarpacie stawia na zawodowców", w ramach którego powstało 380 pracowni praktycznej nauki zawodu.

Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii w Łańcucie to 10 pracowni zawodowych. W tej tajniki zawodu poznają przyszli mechanicy samochodowi. Jej wyposażenie pozwala im poznać przyszłą pracę z najważniejszej - bo praktycznej strony. Do tego w najnowocześniejszej wersji. Przyszli mechanicy doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dlatego chętnie tu przychodzą. Z możliwości jakie stwarza kupiony za unijne pieniądze sprzęt korzystają też uczestnicy kursów i szkoleń zawodowych.

Coraz częściej biorą w nich udział nie tylko bezrobotni, którzy chcą zdobyć nowe kwalifikacje i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie ale też wykwalifikowani pracownicy okolicznych firm. Tylko wyposażenie tego ośrodka kosztowało ponad 11 milionów złotych. Podobne centra - dzięki unijnemu wsparciu powstały na Podkarpaciu w niemal każdym większym mieście. Nowe unijne pieniądze to kolejna szansa na realizację tego kierunku. Tylko w pierwszym etapie do podziału jest 40 mln złotych. O tym do kogo trafią zdecyduje konkurs projektów. Do 14 grudnia wnioski mogą składać zarówno samorządy i szkoły jak i firmy.