Ćwierć wieku temu, odbyły się pierwsze po II Wojnie Światowej w pełni demokratyczne wybory samorządowe do rad gmin i miast. Dlatego z okazji 25-lecia odrodzonej samorządności oraz zbliżającego się dnia samorządu terytorialnego, w Rzeszowie wręczono nagrody dla najlepszego na Podkarpaciu prezydenta miasta, starosty, burmistrza i wójta.

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie spotkali się ci, którzy na co dzień kierują samorządami podkarpackich gmin, miast i powiatów. Statuetki Podkarpackiej Nagrody Samorządowej dla najlepszych trafiły tym razem do starosty rzeszowskiego, prezydenta Mielca, burmistrza Leska i wójta Tryńczy. Wszyscy podkreślali, że największym problemem samorządów są bezrobocie i finanse.

W ramach obchodów Dnia Samorządu przyznano także m.in. nagrody dla najpopularniejszych gospodarzy gmin i powiatów wybranych sms-owymi głosami mieszkańców. Wyróżniono też najlepsze samorządowe strony internetowe. Tradycyjnie już były też nagrody dla najzdolniejszej młodzieży Podkarpacia. W gronie 25 uczniów znaleźli najlepsi w swoich powiatach się laureaci olimpiad i konkursów z niemal wszystkich przedmiotów. A swoim talentem zachwycił też publiczność 12-letni Krzysztof Michalski, wiolonczelista z Tarnobrzega- jedna z Twarzy Podkarpacia w ramach programu promocyjnego województwa.

Podkarpacka Nagroda Samorządowa jest wręczana najlepszym wójtom, burmistrzom, starostom i prezydentom już od 15 lat. Organizatorem plebiscytu jest Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych i Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie.