Historia ośrodka

Początki telewizji w Rzeszowie sięgają lat sześćdziesiątych, gdy swą pracę reporterską rozpoczął operator i dziennikarz Damazy Kwiatkowski. Jego materiały filmowe były przesyłane i emitowane z Warszawy. W 1972 roku ze studia w Krakowie nadano pierwszy rzeszowski program regionalny, a rok później rozpoczęło działalność niewielkie studio zbudowane przy wieży nadawczej TVP na rzeszowskim osiedlu Baranówka.

fot. arch. fot. arch. Ważniejsze daty z historii rzeszowskiego ośrodka telewizji

1958 – powstanie Wojewódzkiego Społecznego Komitetu Budowy Stacji Nadawczej na Suchej Górze koło Krosna.

1962 – rozpoczyna pracę nadajnik na Suchej Górze umożliwiający odbiór programu Telewizji Polskiej w województwie rzeszowskim.

1968 – w regionie rozpoczyna działalność korespondent „Dziennika Telewizyjnego” Damazy Kwiatkowski.

Wkrótce dołączył do niego Lucjan Góźdź Wkrótce dołączył do niego Lucjan Góźdź 1969 – do Rzeszowa zostaje oddelegowany Tadeusz Metz, operator z Telewizji Kraków. Wkrótce dołączył do niego Lucjan Góźdź, pracujący w rzeszowskim ośrodku do dzisiaj.

31.01.1972 – pierwsza emisja Panoramy Rzeszowskiej ze studia w Krakowie.

1973 – na rzeszowskim osiedlu Baranówka rozpoczyna pracę przekaźnik nowo utworzonego drugiego programu TVP. Obok wieży nadawczej powstało małe studio telewizyjne z zapleczem technicznym. Zostaje powołana redakcja telewizyjna przy rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie. Szefem redakcji zostaje, wcześniej pracujący jako reporter Julian Woźniak.

1.04.1981 – emisja pierwszego programu nadawanego z Rzeszowa. Po przejściu Juliana Woźniaka na emeryturę kolejnymi szefami rzeszowskiej telewizji byli Jerzy Dubiel i Adam Kruk. W tym okresie telewizja w Rzeszowie działała na zmianę przy Telewizji Kraków lub rozgłośni Radia Rzeszów.

fot. arch. fot. arch. 1990 (lipiec) – decyzją Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji, Andrzeja Drawicza, powołano Ośrodek Telewizji Polskiej w Rzeszowie (co zatwierdziła Ustawa z grudnia 1992 r.). Redakcja telewizyjna została wówczas częścią rzeszowskiej rozgłośni radiowej. Jej szefem był Jan Draus, telewizją kierował Bogusław Lasota.

19.10.1990 – Telewizja Rzeszów rozpoczyna nadawanie samodzielnego programu regionalnego z Rzeszowa w paśmie 2 programu TVP.

Joanna Budzaj w studiu na ul. Broniewskiego Joanna Budzaj w studiu na ul. Broniewskiego 1994 – rozbudowa obiektu Telewizji Rzeszów przy ul. Broniewskiego.

5.01.1995 – rozpoczęcie nadawanie codziennego kilkugodzinnego (9 godz.) programu regionalnego na nowo przyznanej częstotliwości w Rzeszowie i okolicach.

30.03.2001 – poszerzenie zasięgu nadawania programu regionalnego na teren byłego województwa przemyskiego.

19.10.2001 – oddanie do użytku nowego ośrodka telewizyjnego przy ulicy Kopisto w Rzeszowie.

Ośrodek telewizyjny przy ulicy Kopisto w Rzeszowie Ośrodek telewizyjny przy ulicy Kopisto w Rzeszowie 2.04.2004 - uruchomienie cyfrowego nadajnika na Suchej Górze. Podkarpacie pierwszym regionem w Polsce, w którym na tak dużym obszarze wprowadzono testowe nadawanie cyfrowe.

TVP Bieszczady połączenie tradycyjnej telewizji oraz internetu TVP Bieszczady połączenie tradycyjnej telewizji oraz internetu 19.03.2013 – rozpoczęcie procesu cyfryzacji na Podkarpaciu. Uruchomienie nadajników Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Rzeszowie i na Suchej Górze k. Krosna

17.06.2013 – uruchomienie nadajników NTC na Górze Jawor k. Soliny i w Przemyślu

23.07.2013 - uruchomienie nadajnika NTC w Giedlarowej k. Leżajska

TVP Rzeszów nadaje w ramach TVP Regionalnej TVP Rzeszów nadaje w ramach TVP Regionalnej 1.09.2013 – TVP Rzeszów przestaje nadawać na kanale TVP INFO i otrzymuje własny kanał w ramach powstałej TVP Regionalnej

28.04.2014 - zakończenie procesu cyfryzacji na Podkarpaciu. Dzięki uruchomieniu nadajników NTC w Tarnobrzegu – Machowie i Górze Św. Marcina k. Tarnowa program TVP Rzeszów jest dostępny na terenie całego województwa podkarpackiego.